Ernst & Young: Piata asigurarilor din Romania va stagna in 2012 sau va avea o crestere modesta Stiri.rol.ro


Adaugat: Marti, 07 februarie


Ernst & Young: Piata asigurarilor din Romania va stagna in 2012 sau va avea o crestere modesta
O analiza a Ernst & Young Romania arata ca 2012 va fi un an dificil pentru asigurari, iar reprezentantii celor mai importanti jucatori din piata mizeaza pe o stagnare sau crestere modesta, de 1-2%, ca scenariu optimist.
Ernst & Young: Piata asigurarilor din Romania va stagna in 2012 sau va avea o crestere modesta

Principala cauza a pesimismului din industria asigurarilor este criza economica prelungita, care a erodat veniturile si puterea de cumparare a populatiei, mai scrie documentul primit de la Ernst& Young Romania.

In ceea ce priveste asigurarile obligatorii, in special RCA, acestea vor continua sa exercite o influenta decisiva asupra evolutiei de ansamblu a pietei, in ciuda reducerii ponderii acestora in total piata, scadere generata pe de o parte de presiunile asupra tarifelor de prima si, pe de alta parte, de reducerea gradului de cuprindere in asigurare.

Pe de alta parte, asigurarile auto vor continua sa fie afectate de reducerea vitezei de reinnoire a parcului auto, in special a celui finantat prin leasing (scadere determinata de ajungerea la scadenta a contractelor de leasing incheiate pana in 2008-2009 si inlocuirea acestora intr-o mai mica masura cu contracte noi). O a doua cauza fiind cresterea daunalitatii, mai ales prin cresterea numarului de cazuri de daune cu vatamari corporale si solicitare de daune morale pe politele de raspundere civila auto. De asemenea, analistii sustin ca taxa auto este si ea un factor agravant. "Introducerea taxei pentru poluare poate constitui si ea un factor de presiune asupra acestui segment, intrucat are ca potential efect inmultirea cazurilor de frauda", sustine analiza Ernst & Young.

In ceea ce priveste asigurarile de locuinte au avut, si se preconizeaza ca vor continua sa aiba, o dinamica pozitiva, determinata atat de asigurarea obligatorie a locuintei, cat si de cresterea gradului de constientizare de catre populatie a nevoii de protectie financiara in acest domeniu.

Pe de alta parte, segmentul asigurarilor de viata manifesta ceva mai mult optimism, justificat de evolutiile pozitive din anul 2011, dar si de oportunitatile deschise de reformarea sistemului de sanatate.

Aceasta tendinta nu este caracteristica numai pietei romanesti, ci se inscrie intr-o tendinta europeana, dupa cum o arata "European Insurance Outlook 2012" cel mai recent studiu despre industria de asigurari publicat de Ernst & Young.



» vezi articolul original


sursa:







  • Taguri:


Comentarii

citeste ultimele comentarii adaugate pe site






Alte Stiri

Cele mai citite azi

















Kunden Broker



Ultima Ora

18:35 Voinescu: Vom reveni la guvernare mai repede decat ne asteptam, in maximum trei ani

Purtătorul de cuvânt al PDL, deputatul Sever Voinescu, consideră că PDL va ...

18:25 CNA, la 20 de ani de activitate: In Romania functioneaza 750 de televiziuni si 633 de radiouri

CNA sărbătoreşte, vineri, 20 de ani de la înfiinţarea sa, perioadă ...

17:57 Tren cu 150 de pasageri, blocat la Onesti din cauza inundatiilor

Un tren în care se află aproximativ 150 de pasageri a rămas blocat, joi după-am ...

17:24 Ponta infiinteaza un comitet care are ca "obiective" combaterea saraciei si cresterea natalitatii

Premierul Victor Ponta a decis înfiinţarea unui comitet interministerial pe probleme soci ...

16:46 Doina Parcalabu a fost revocata de Ponta de la conducerea Casei Nationale de Pensii

Doina Parcalabu a fost revocata de la conducerea Casei Nationale de Pensii, prin decizie semnata de ...

15:32 Becali, achitat in dosarul schimbului de terenuri cu Armata

Gigi Becali, Victor Babiuc, fiica acestuia, Ioana, şi Dumitru Cioflină au fost achita ...

15:19 Campeanu: Va trebui pana la urma sa hotaram suspendarea presedintelui, ar fi trebuit sa demisioneze

Preşedintele de onoare al PNL, Radu Câmpeanu, a declarat, joi, în Argeş, cu ...

14:13 Lazescu: Vom solicita ANAF reesalonarea datoriilor TVR pentru a debloca functionarea televiziunii

Alexandru Lăzescu, preşedintele-director general al SRTv, a declarat că Televiziune ...

14:03 Noua replica a cutremurului de marti, produsa in cursul noptii in Bulgaria

O replică seismică produsă la sud de Sofia a fost resimţită în toat ...










Bancul Zilei

De ziua unui vames, colegii se sfatuiesc ce cadou sa-i faca. - Hai ...


Poza Zilei

Ai conduce asa ceva?


Clipul Zilei

Gafa jurnalistica: Furtuna de nisip la malul marii


Horoscop Zilnic

Berbec

Taur

Gemeni

Rac

Balanta

Leu

Fecioara

Scorpion

Capricorn

Sagetator

Varsator

Pesti


Subiecte HOT


















Anunturi ImobiliareOferte TuristiceScoala Romaneasca | jocuri online UTILE: Taguri | Cautari | index tv | index | calendar | ieri | azi | imobiliare | horoscop zilnic |

SUBIECTE HOT: Frumusetea in aceasta primavara: Cum sa te machiezi si ce sa porti | Cum sa obtii un abdomen perfect plat | Cele mai bune si cele mai rele alimente pentru digestie | Louis Vuitton, noua colectie de genti "Epi is magic" | Ce cred barbatii despre culoarea rujului tau | Cea mai mare teama a femeilor? Sa fie vazute fara machiaj | Extrem? Dieta KEN: slabeste cu un tub nazal si doar lichide timp de zece zile | Exercitiile fizice necesare oricarei femei
HOROSCOP: Horoscop zilnic: Horoscop zilnic | Horoscop saptamanal | Horoscopul primaverii | Horoscop Berbec Horoscop Taur Horoscop Gemeni Horoscop Rac Horoscop Leu Horoscop Fecioara Horoscop Balanta Horoscop Scorpion Horoscop Sagetator Horoscop Capricorn Horoscop Varsator Horoscop Pesti
Download: download internet explorer 10 | Download Yahoo Messenger 10 | Download WinRar 4 | Download Firefox 4


Ernst & Young: Piata asigurarilor din Romania va stagna in 2012 sau va avea o crestere modesta